Wzmocnienie na rynku towarów masowych oraz wzrost cen gazu to kluczowe czynniki wzrostu popytu na węgiel w obszarze rynku europejskiego. 26 sierpnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych FR oskarżyło państwa zachodnie (przede wszystkim UE i Wielką Brytanię) o blokowanie eksportu rosyjskich surowców i nawozów sztucznych. Według MSZ w terminalach przeładunkowych znajduje się obecnie 7–8 mln ton nawozów i surowców, których wywóz uniemożliwiają problemy z transferem płatności lub ubezpieczeniem frachtu. W komunikacie przypomniano, że Rosja jest ważnym eksporterem nawozów sztucznych (27 mln ton rocznie, tj. 25% globalnej wartości eksportu). Strona rosyjska twierdzi, że rzekome blokowanie eksportu stanowi naruszenie porozumień stambulskich z 22 czerwca o wywozie ukraińskiego zboża. Obroty towarowe handlu zagranicznego[1] w styczniu – maju br.
Amerykańska agencja wzięła pod lupę banki działające w Polsce. Jedynym problemem jest rząd
Od sierpnia 2022 roku import węgla z Rosji został wstrzymany na skutek embarga nałożonego na Rosję po jej zbrojnej inwazji na Ukrainę co zwiększa zapotrzebowanie na węgle zamorskie. W krajach Unii Europejskiej produkcja węgla koksującego ma miejsce tylko w Polsce i Czechach. W 2020 roku podjęto decyzje o zamknięciu do końca pierwszego kwartału 2021 roku dwóch z czterech czeskich kopalń należących do OKD i pozostałych dwóch kopalń do końca 2022 roku.
Marywilska 44 i inne kupieckie centra handlowe w Polsce. Jak radzi sobie schyłkowy biznes
Produkcja energii z węgla w Europie wzrosła znacząco pod koniec miesiąca, ponieważ gwałtowny spadek produkcji energii ze źródeł odnawialnych zwiększył zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych. Według Hollywoodzkie baśnie i polityka danych Fraunhofer Ise, w dniach stycznia produkcja energii w elektrowniach węglowych wzrosła o 250 MWh do 8,93 GWh. Z kolei produkcja w elektrowniach gazowych wzrosła w tym samym okresie o 2,5 GWh do 10,6 GWh.
Wpływy z abonamentu nie trafiły do Polskiego Radia. Rusza śledztwo prokuratury
JSW na rynku UE jest kluczowym, a od końca 2025 roku stanie się jedynym producentem węgla koksującego. Jako jedyna w kraju produkuje węgiel koksujący typu hard, węgiel typu semi-soft jest w mniejszych ilościach również wydobywany w kopalniach PGG SA. Pozytywny trend w konsumpcji stali obserwowany w UE w całym 2021 roku zakończył się w 2Q 2022 roku w konsekwencji Traders Trust broker Forex-przegląd i informacje na temat Traders Trust drastycznego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej. W Unii Europejskiej dominuje proces wielkopiecowy w produkcji stali (59%), ale większy w porównaniu ze światową średnią jest udział produkcji stali w procesie elektrycznym (41%). W globalnej produkcji stali nadal dominuje technologia wielkopiecowa (oxygen-blown converter) z wykorzystaniem koksu.
Rosja zajmuje rachunki kolejnych dwóch wielkich banków Europy. Działają też w Polsce
Ostatnie dane GUS na temat eksportu polskiego węgla przeanalizował think tank Forum Energii. Wynika z nich, że eksport węgla energetycznego z Polski od stycznia do maja tego roku wyniósł ponad 1,4 mln ton. Kolejnym dużym odbiorcą polskiego węgla była Ukraina, a następnie Niemcy.
Vectra i Multimedia Polska na celowniku UOKiK. Chodzi o ceny i rabaty
Sejm ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych przyjął , a ta weszła w życie 3 listopada 2022 r. Przyjęte regulacje umożliwiły dystrybucję węgla pośród mieszkańców przez gminy lub Pośredniczące Podmioty Węglowe (PPW) w przypadku gdy gmina nie zgłosiła się do systemu. „Uczestnictwo gmin w systemie miało charakter dobrowolny.
Trzeba także zaznaczyć, że przed wprowadzeniem embarga na import węgla z Rosji, dodatkowe ilości węgla zostały wyeksportowane na Ukrainę — napisał wiceminister aktywów. W odpowiedzi na interpelację podkreślił także, że obecnie nie ma przepisów, które zabraniałyby eksportu i wywozu węgla z Polski. Fundamentalnym czynnikiem stojącym za wzrostami cen na międzynarodowym rynku węgla jest rosnący popyt na ten surowiec ze strony rozwijających się gospodarek azjatyckich, w tym zwłaszcza Chin i Indii. Z kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która została w 2021 r. Przejęta od czeskiej grupy EPH przez katowicki Bumech.
Bogdanka przekonuje, że eksport realizowany był jeszcze przed wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel, gdy sytuacja na rynku krajowym była zupełnie inna. Kopalnia skupia się teraz na zaspokojeniu potrzeb krajowych odbiorców. W ostatnich miesiącach Polska pomagała zaopatrzyć się w węgiel ukraińskiej energetyce.
Według danych serwisu Argusmedia, eksport węgla energetycznego z USA do Europy tylko w pierwszym półroczu wzrósł o 1,4 mln ton i wyniósł 2,5 mln ton. Import węgla kamiennego energetycznego Ferrari (NYSE:RACE) Portofino M w 2021 roku wyniósł ok. 9,5 mln ton. Spółki Skarbu Państwa zaimportowały w lipcu i sierpniu łącznie ok. 1,7 mln ton. Główne kierunki importowe to Kolumbia, RPA, Indonezja i Australia.
- Przyjęte regulacje umożliwiły dystrybucję węgla pośród mieszkańców przez gminy lub Pośredniczące Podmioty Węglowe (PPW) w przypadku gdy gmina nie zgłosiła się do systemu.
- „W dniu agresji rosyjskiej na Ukrainę, tj.
- W latach 2016 – 2019 wydobycie spadło z 70,8 do 62,1 mln ton.
- W kolejnych dniach cena węgla poszybowała bardzo mocno w górę osiągając 8 marca 2022 r.
- Natomiast nowych kontraktów zagranicznych nie podpisujemy, niemal całość naszej produkcji — około 95 proc.
— Ogółem zaimportowaliśmy w 2022 roku 20 mln 160 tys. Ton węgla, z tego węgla energetycznego 17 mln 150 tys. Ton, a węgla koksowego na poziomie 3 mln ton” — poinformował dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mirosław Skibski podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wolumen i struktura importu węgla w 2022 r.
World Steel Association szacuje, że popyt na stal w krajach UE (razem z Wielką Brytanią) zmniejszył się w 2022 roku o 3,5% w stosunku do 2021 roku do poziomu 158,9 mln ton. Hutnictwo w Unii Europejskiej (UE 27) wyprodukowało w 2022 roku 136,7mln ton stali surowej, o 10,5% mniej niż w 2021 roku. Największy producent stali surowej w UE, tj.
Wicepremier Biełousow polecił resortowi energetyki przygotowanie propozycji rozwiązań, obejmujących zwiększenie wykorzystania portów basenu azowsko-czarnomorskiego oraz uregulowanie kwestii taryf na wszystkich etapach łańcucha logistycznego. Do końca roku zaplanowany import szacowany jest powyżej 9,3 mln ton, z czego ok 70% stanowią miały, które będą wykorzystane m.in. W sektorze elektroenergetycznym i ciepłowniczym, a ok 30% stanowią sortymenty grube i średnie na potrzeby odbiorców indywidualnych, w tym gospodarstw domowych.
Obecnie rosnące napięcia geopolityczne między Rosją a Ukrainą stanowią ryzyko dla europejskich cen węgla. Nie wiadomo jeszcze, czy wydarzenia te będą miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE, ale Rosja jest kluczowym dostawcą energii do regionu i ma znaczący udział w imporcie węgla i gazu do Wspólnoty. Koks, a więc także węgiel koksowy – obok rudy żelaza są podstawowym surowcem dla przemysłu hutniczego. Udział JSW w produkcji koksu w Polsce, UE i na świecie w 2022r. Struktura produkcji energii elektrycznej w elektrowniach krajowych, wielkości wymiany energii elektrycznej z zagranicą i krajowe zużycie energii – wielkości brutto. Do produkcji 1 tony surówki hutniczej w Unii Europejskiej zużywa się średnio 350 kg koksu wielkopiecowego.